top of page
3.png

Národy

Národy: Services
adalada_tribal_community_with_wooden_medieval_buildings_people__e6a113ac-8bb2-4c4b-9fbc-44

Cylterové

Cylterové jsou po orferech nejrozšířenější národ v zemi. Řadí se spolu s lifary mezi první datovaný národ, který kdy existoval. První národy lifarů vznikala samostatně kolem dnešního Liščího lesa, takže nedaleko Evanu.

Cylterové se řadí v hierarchii schválení Anhreidskou dohodou v roce 1918 cylterského času až pod dyrety a lifary. Jejich symbolem je oheň, protože v něm kovají své mocné zbraně. Oheň mají proto vyryt i na sponě, která jim spíná jejich tmavě modrý plášť. Cylterové jsou mistři maskování. Tohle mají s lifary hodně podobné. Cylterové začali zakládat městské státy, narozdíl od lifarů, kteří dávali přednost kmenovým společenstvím. Dnes mezi nejznámější patří Hydří zub na ostrově Fyret, Nový Lasicov, Vydfixova Lhota, Medvědí Hradiště, Tygří Hradec, Mantikoří osten – první městský stát (podle dochovaných pramenů odsud pocházel Evan, ale lifarové se o jeho náležitosti k určitému národu přou. Na severu se cylterové vyskytují jen zřídka.

Cylterové jsou tichými, ale zároveň statečnými a srdnatými lidmi, kteří žijí často u lesa, kde mohou chodit přemýšlet a lovit, protože to jej jejich největší záliba. Naučili se také mezi prvními si ochočit dobytek a jezdit na koni. Jsou ale také zdatnými kováři, což přispívá jejich umění. S tím souvisí fakt, že poblíž každého městského státu se musela nacházet jeskyně, kde žily hydry. To bylo pro jejich umění důležité.

Cylterové mají k ritterům rozhodně blíž než lifarové. Zvířata ve svém každodenním životě často využívala, ale zároveň museli umět rozpoznat, které zvíře je nebezpečné a které ne. Ritterové jim vždy vytýkali nadmíru lovu. Proto se může stát, že existují ritterové, kteří dokáží ukovat cylterskou zbraň a obratně ji využívat.

Politika a historie

Cylterové žili původně v městských státech. Nosívali prakticky lifarské oblečení, a protože se moc neusazovali an severu, nepotřebovali kožichy, i když jejich obliba v lovu, by tomu možná napovídala. Jednotlivé městské státy měly své panovníky, kteří však mezi sebou navzájem moc nekomunikovali. Cylterové si rozdělovali před příchodem dyretů zemi do svých celků a neměli potřebu se nějak navzájem ovlivňovat. Byli soběstačný národ. Toto byl však problém v okamžiku, když si měli vybrat zástupce, který je měl reprezentovat v boji o zem. Leif z národa lifarů a Otto z národa dyretů se tehdy proti sobě postavili a v Anhreidské dohodě sami rozhodli o osudu cylterů, z čehož vzešlo, nepříjemné místo v žebříčku a prakticky nemožnost dosáhnout v jednotce krále na titul generála. Dnes se často objevují v řadách vojáků Cadwalderovy armády.

Městské státy

Starý Lasicov vypálil a vydrancoval král Cadwalder hned po tom, co se chopil moci, protože se odmítli k němu přidat.

Nový Lasicov - Cadwalder nechal vybudovat Nový Lasicov. Žije tam mnoho Cadwalderových věrných. Přeživší ze Starého Lasicova

Vydfixova Lhota – Poslední cylterské město, které vzdoruje Cadwalderovým nájezdům a útokům. Uchylují se zde odpůrci říše.

Medvědí Hradiště – spojenec Vydfixova Lhota - jedno z nejlépe chráněných městských států. Bohužel nedávno padlo do rukou Cadwaldera, který ho zdecimoval.

Mantikoří osten - nachází se na východ od Evanova. Spojenec Cadwaldera, kterého si podmanil v Erikových 14 letech.  Dnes se vyskytuje jen málo odpůrců vlády zde.

Tygří Hradec - nejdelší spojenec Cadwaldera západně od Evanu. Odtud pochází Cadwalder.

Hydří zub – Vyskytuje se na ostrově Fyret. Jedná se o nejjižněji postavenou cylterskou vesnici. Cadwalder si městský stát nevojensky podmanil už na začátku vlády. Žije zde však mnoho odpůrců jeho vlády.

adalada_tribal_community_with_wooden_medieval_buildings_people__bd594454-fdb8-440b-906c-e9

Lifarové

Lifarové se své umění naučili od magických stvořeních podobně jako cylterové. Tyto národy vznikli v podobném období, aniž by o sobě ze začátku věděli. První lifarský kmen vznikl na ostrově Fyret před stovkami let.

Lifarové se řadí v pomyslném žebříčku nad cyltery. Nosívají tmavě zelené pláště sepnuté sponou, která má na sobě vyryté tři jehličnaté stromy symbolizující les, kde často žijí bludičky. Lifarové jsou stejně jako cylterové mistři maskování. Pocházejí ze severu a na rozdíl od cylterů se rádi plaví po moři, i když dnes je častěji vidíme u Cadwaldeorva vojska. Kdysi obývali souostroví, které je tvořeno ostrovy Liw, Gwyr, Bel a největším ostrovem v zemi Fyret. Žili v kmenových společenstvích častěji než ve městech. Postupně se však adaptovali i na lesní prostředí, které je dnes jejich druhým domovem. Nejznámější kmenová společenství případně města – Ret, Bebrad, Aglad, Ugros, Wasmama.

Někteří lifarové mají jednu brašnu do konce života. Je pro ně vším. Stejně jako pro cyltery cyltera, pro dyrety jejich druhotná podoba. Nikdy nesmí být vyrobena z nekvalitní kůže. Je těžko k sehnání. Většinou se v rodinách dědí z generace na generaci. Brašna je z dobytčí kůže s přísným postupem výroby. Jsou žáruvzdorné stejně jako lifary.

Lifarové jsou divocí, i když se to nezdá, na rozdíl o tichých cylterů. V jejich kmenech vládnou většinou ti nejschopnější lifarové, kteří dokáží vyrobit lifary i na III. Úrovni. Lifarové nikdy nic proti orferům neměli. Triáda orferů je dokonce důkazem, že v dávných dobách spolupracovali a inspirovali se jeden od druhého. Byli a stále jsou věrnými poradci krále. V jejich povaze není válčit, i když se to tak může jevit, protože obsadili dost ostrovů v zemi. Ne. Jsou mírumilovným národem, jehož obrovskými hodnotami jsou věrnost, pracovitost a rodina.

Lifary

Lifary jsou uměním lifarů. Jsou stvořeny z prachu bludiček, neboli ignis fatuus, stlačeného do koule z tenké vrstvy magického skla. Jedna bludička vydá za tucet lifar. Ignis fatuus jsou vlastně duše mrtvých lifarů a dyretů, těch, kteří někdy v životě lifaru použili. Každá barva má jinou moc. Například červená lifara je smrtící a šedá s kombinací protikladů, například ohně a vody, vytvoří portál.

Vyrábí se z bludiček a ohně, proto jsou žáruvzdorné a téměř nezničitelné. Lifary můžou používat jen lifarové nebo dyretové. Pokud je použije jiný národ, fárský prach se neuvolní. Lifarové jsou národ, který své umění tají. Dyretové lifary obvykle nevyrábějí, ale nechají si je dovážet z lifarských vesnic.

Základní sada 6 lifar: Bílá, černá, fialová, modrozelená (za doby vlády Maricka II. byla zaměněna za blankytně modrou, která se používá v základní sadě dodnes), modrobílá, zelenožlutá, blankytně modrá, tmavě modrá.

Úrovně lifar

Umění lifarů je mnohem komplikovanější, než že hodí lifaru a prach se uvolní. Lifary se dělí na 3 úrovně (+ 4. triáda orferů). Každá z úrovní se liší v náročnosti výroby. I. Úroveň zvládne každý lifar, možná i některý dyret. II. útověň už je složitější. Zvládnou ji výhradně lifarové a výroba jedné trvá i několik dní. III. Úroveň vyrábí jen mistři v lifarském oboru. Délka výroby se pohybuje i v jednotkách měsíců a často mají větší potenciál co do užití. Např. šedá lifara potřebuje ke svému užití i nějaký další živel. Jedovatě zelená lifara, lze využít i samotná, ale v rukou zkušeného lifara, by mohla nepřítele omámit tak, že se z toho v následujících týdnech nevzpamatuje. IV. Je Triáda orferů. Existuje jen pět lifarů, kteří je umí vytvořit (zástupce z každého kmene). Orferů se jmenuje proto, že jejich moc je inspirována orfery a vznikla jejich spoluprací.

Fyretští lifarové

Klan Fyretských lifarů byl jeden z nejslavnějších. Byli skvělými mořeplavci, a zároveň jejich lifary byly pověstné svou silou. Uměli z ignis fatuus dostat mnohem víc prachu než kdokoliv jiný. Původně žili ve světě orferů, ale pak byli vytlačeni králem. Než orfery poslali na „svůj svět“, byly oba světy propojené. Mnoho portálů se zničilo, aby se světy co nejvíce oddělili. Kdysi však v obou světech žily všechny národy. Pro některé pak bylo těžké opustit svůj domov, právě například pro Fyretské lifary. Dodnes se neví, co se vlastně s nimi stalo. Odmítli Fyrský maják opustit. Možná se začlenili mezi orfery, nebo se dostali do našeho světa nějakým portálem a žili v ústraní. Co je však jasné, od té potyčky s tehdejším králem, už nikdo o nich nikdy neslyšel. Po fyretských lifarech se slehla zem.

Politika a historie

Lifarové původně cestovali po moři. Byly to divoké kmeny, které před tím, než Evan zavedl nošení plášťů pro rozlišení národů se vyskytovaly převážně v severních mořích na ostrovech nebo na pobřeží kontinentu. Nosívali huňaté kožichy a jejich vzhled byl doplněn koženou brašnou. Kromě lovu ryb se zaměřovali i na jiná zvířata. Často se usazovali kolem vody a řek, případně lesů s velkými jezery, protože tam se vyskytovaly bludičky, nepostradatelná součást jejich lifar.

V čele kmenů byli náčelníci a ty zastřešoval panovník, některými špatně nazývaný král. Ten však existoval jen „na papíře“. Ve skutečnosti jeho jediným úkolem bylo sejít se s náčelníky jednou za rok a probrat současnou krizi, nebo plán. Dnes jsou všechny kmeny pod vládou panovníka dyreta.

Později, když Evan všechny kmeny, národy a společenství sjednotil pod svou vládu, se mnoho z nich přihlásilo do služeb krále a hodně se plavili pod korunou. Později však rozdíly mezi cyltery a lifary zmizely, takže postupně přešli na souš, kde začali zakládat rodiny, aby to měli do hlavního města Evanu blíž. Dnes se najde jen pár divokých kmenů, které jsou nezávislé a plaví se po moři. Později první dyrety naučili zacházet s prvními lifarami.

Známí lifarové

Leif z národa lifarů, z města ve vnitrozemí Wasmama, se jako panovník proslavil asi nejvíce, kdy při střetu s Ottou z národa dyretů sice prohrál, ale zapsal se do historie tím, že vyjednal s Ottou v hierarchickém žebříčku pro lifary příhodné druhé místo, hned pod lifary. Leif byl sice posledním vládcem lifarů, protože po dohodě s dyrety, též nazývanou Anhreidskou dohodou, protože celý souboj probíhal v Anhreidských horách, podepsal, že jediným právoplatným panovníkem je nejstarší potomek Evana.

Města/kmeny

Ret – nejstarší kmen lifarů. Odtud cestovali na různé ostrovy kolem. Odtud pochází Fyretští lifarové – nejsilnější lifarové vůbec. Mistři svého umění.

Ugros – nachází se u Lesu světla a ústí řeky Morowolaeth. Tento kmen svého času osidloval ostrov Animur, než se tam usídlili nezávislí dyretové. Dodnes s nimi udržují přátelské vztahy, i když mnoho mužů pracuje pro Cadwaldera.

Aglad – jedná se o téměř opuštěné město jižně od Evanu na řece Bywyd. Většina mužů pracuje pro krále a žije v Evanu, zde zůstaly buď jejich ženy nebo děti, ale postupně se stěhují do Evanu.

Wasmama – nachází se v místě soutoku řeky Gaaf a Morowolaeth. Jedná se o jediné vnitrozemské lifarský kmen, který vznikal až později, když se lifarské kmeny a cylterské městské státy začaly sjednocovat. Nyní se v tomto městě loví ryby, jejichž šupiny se pak využijí jako platidlo.

Bebrad – nejzápadněji položené lifarské město. Nachází se poblíž Leifovy pánve, pojmenované po jejich rodákovi Leifovi, který bojoval z Ottou. Jako jediní nemají poblíž les, ale onu, pánev, kde se vyskytují všemožná magická stvoření včetně bludiček.

Lifarské souostroví (Bel, Liw, Gwyr) – kolébka Lifarů. Doteď tam žijí kmeny a neuznávají královskou vládu. Nenosí pláště, žijí v kmenech a plaví se až za Bílý oceán.

adalada_a_medieval_town_with_wooden_buildings_and_houses_shaped_97901faa-3040-464d-af2e-da

Ritterové

Lidé, kteří s magickými zvířaty duševně splynuli, se nazývají ritterové, neboli jezdci. Za posledních dvacet let jich však hodně ubylo. Lidé, kteří se chtěli dostat k tatzelwurmům, je pronásledovali včetna krále Cadwaldera. Ritterové se dnes skrývají. Svá útočiště zakládají v horách.

Ritterové národ, který kdysi také obýval Bydein. Začali však během historie nevysvětlitelně mizet, až nakonec před asi třiceti lety, zemřel poslední ritter. Tato informace je však z královské kroniky, kterou píše písař, jemuž je diktováno, co království právě potřebuje vědět.

Ritterové dokážou vystopovat jakékoliv magické zvíře. S tím jim pomáhá jejich ojedinělá schopnost rozumět zvířecí řeči.

Vždy toužili po míru. Podle některých zdrojů byli ritterové možná orferové a díky jejich poutu s kouzelnými zvířaty, se nějaká magie přenesla na ně a oni pak dali vznik cylterům a lifarům. Někteří však říkají, že cylterové a lifarové existovali již před prvními rittery. Ritterové mohou být zároveň orfery, tzn. používají orferské zbraně a žijí orferským způsobem života; cyltery, mohou používat cyltery a luky se speciálně zahnutými šípy; ale velmi zřídka se stává, že by ritter byl zároveň lifarem, ale stává se tak díky dědičným predispozicím.

Hierarchie je následující – úplně dole pyramidy jsou orferové, následují cylterové a lifarové, nad nimi dyretové, kteří ovládají, jak umění cylterů, tak lifarů, ale ritterové jsou tak trochu vyčleněný národ. Ritterové pochází z pouštních oblastí, z jižních zemí. Proto jejich plášť má hnědou barvu a na sponě mají vyrytou lidskou ruku dotýkající se zvířecí tlapy, pařátu nebo části těla podle jejich spřízněnce.

Od ritterů vzešla tradice ochočit si vlastního pegase, avšak mezi jejich spřízněnce patřila i jiná stvoření, draci, gryfové. Umění ochočit si mýtické zvíře si po čase osvojili lifarové a cylterové, ale nikdy se svým zvířetem nesplynuli tak moc jako ritterové.

Spřízněnci

Spřízněnci sdílí s ritterem jeho duši. Je to vlastně jedna a tatáž osoba. Spřízněnci se narodí ve stejném okamžiku jako ritter a pak si ho vyvolí. Ritterové mají tu výhodu, že se mohou sami se s sebou poradit (i pohádat) kdykoliv. Spřízněnci se můžou vzdálit na jakoukoliv vzdálenost od rittera. Jejich podoba stejně jako u dyretů symbolizuje jejich osobnost. Na rozdíl od dyretů, kteří nemohou mít za spřízněnce magické zvíře, ritterové nejsou tímto omezeni. Jejich spřízněncem může být gryf, pegas i drak. Jejich podoba je stála a násilná změna podoby by byla velmi bolestivá, jak pro rittera, tak pro spřízněnce, protože by se vlastně měnila celá jejich podstata. Tato proměna je možná skrz kombinace lifar, ale jedná se o zakázanou praktiku.

Spřízněnci komunikují s ritterem telepaticky. Pokud nechtějí, nemůže jejich komunikaci nikdo vyslechnout. Je však možné, aby spřízněnec promlouval k jinému ritterovi. Nikdy se však nemůže spojit s cylterem, orferem nebo lifarem.

Útočiště

Útočiště anzu – největší a nejstarší útočiště ritterů vůbec.

Útočiště tatzelwurmů – na ostrově

Útočiště pegasů – útočiště, které králové objevili – unesl většinu a mučil. Dnes je útočiště téměř opuštěné.

Útočiště draků – spojenec Anzu – útočiště chovající draky.

E974DF6E4A73283FBBCF9188B5C0663F-01_edited.jpg

Dyretové

Jsou národ, který jako jediný nevznikl přirozeně. Prvním dyretem se stal Evan díky tatzelwurmům. Po tom, co se Evan stal prvním dyretem, začali se postupně objevovat další na ostrově Animur. Dyretové postupně pronikali do pevninské část Bydeinu. Později se právě dyretové dostali na vrchol hierarchie. Dyretové nosí temně fialové pláště se sponou, na níž je vyryt spřízněnec. Jejich schopností je proměna ve svého spřízněnce, ovládají však i umění lifarství a cylterství.

Mezi rittery a dyrety je hlavní rozdíl to, že ritterové nemají svého spřízněnce uvnitř, ale navenek. Naopak dyretové mýtická stvoření nepotřebují, protože ho mají, jak uvnitř, ale to neznamená, že je nemohou mít. V mnohém si jsou tyto dva národy podobné. Každý dyret však platí daň za proměnu. Čím víc se dyret proměňuje za svého spřízněnce, tím víc se stává zvířetem/stvořením.

Dyretové nemají žádné tradice, nebo historii, protože nikdy nevytvořili vlastní komunitu, nebo města (kromě Evanu, který založil Evan, ale to nebylo primárně vytvořeno pro dyrety). Dyrety lze najít téměř v každém městě nebo vesnici, většinou díky hierarchii mají vysoké postavení.  Stále je jich však v populaci výrazně nejméně oproti cylterům a lifarům.

Města

Evan – hlavní královské město založeno Evanem

bottom of page